Redukcja napędu 3x9

Zastanawiając się nad ostatnimi dwoma sezonami stwierdziłem, że praktycznie nie korzystam z blatu 44T. Zdarzały się wprawdziejakieś przeloty asfaltem z górki ale to były akcje chwilowe i naprawdę sporadyczne. Chyba źle zrobiłem, że nie wziąłem w momencie składania nowego MTB napędu 2x10 :-/

Moja główna korona napędowa to 32T - spokojnie można wspinać się na krótkim dystansie, ale również rozpędzić się i utrzymać średnią 25km/h przy rozsądnej kadencji.
Młynek 22T to teren ekstremalny i góry.

Nie chcąc kupować nowego napędu za worek $$$ zacząłem kombinować... no i wykombinowałem.

Kupiłem za przysłowiowe grosze rock ringa (bash) w rozmiarze 32/34 i wsadziłem go w miejsce największej zębaki. Wagowo wyszło na zero (w przyszłości zmienię na coś lżejszego). Operacja szybka i tania, a namacalne efekty to:

 • rasowy wygląd (zwarta kompaktowa korba)
 • ochrona przed wkręceniem nogawek (dwa razy już podarłem gacie)
 • większy o 4 cm prześwit (istotne przy przelocie nad przeszkodami)
 • ochrona zębatek przed uderzeniami od spodu
 • precyzyjniejsza regulacja przerzutki przedniej (wcześniej zawsze miałem problem z skrajnymi położeniami)
 • lepsze wykorzystanie zakresu (po cholere mi nadmiarowe 300%???)
 • 100% stalowych mocnych zębatek (44T była z alu)

Zobaczymy jak się będzie dalej jeździło na 32T. Może jak podszlifuje formę to zamienię większą na 36T.
Na razie zostało obniżyć i wyregulować przerzutkę...

korba deore rockring

korba deore rockring xt

Aktualizacja (22.03.2014):

Niestety musiałem pożegnać się z przerzutką XT - jej klatka była za długa, co kolidowałoby z wahaczem przy jej obniżeniu.
Udało się zdobyć dedykowaną do napędu 2x9 przerzutkę Shimano SLX FD-M667. Po zamontowaniu całość prezentuje się znacznie lepiej - taki kompaktowy młynek :)
korba deore rockring slx
korba deore rockring slx
korba deore rockring slx

Aktualizacja 11.05.2014

Dalsza modyfikacja polegała na zmianie stalowych zębatek Deore na lżejsze aluminiowe:
Oto fotki złożonej korby. Całość waży 865g.
korba deore 24T 34T
korba deore 24T 34T
korba deore 24T 34T rockring

Aktualizacja 24.07.2014

Przejechałem już trochę kilometrów w różnych warunkach i stwierdzam, że TO JEST TO!!!
Na chwilę obecną 24/34T to dla mnie perfekcyjny zestaw do cross coutry.

Aktualizacja 02.09.2014

Właśnie wróciłem z wypadu MTB w Sudetach Środkowych. Jednak w górach dołożenie 2 dodatkowych zębów z przodu dało mi mocno w kość na podjazdach. Zrobiło się jak dla mnie zbyt twardo. Ostatnim etapem modyfikacji będzie zatem zamiana kasety z tyłu na 11-34 tak, aby odzyskać te najbardziej miękkie przełożenia podjazdowe.

Aktualizacja 18.10.2014

Niestety moja korba nie przeżyła ostatniego mega dzwona. Jak już odzyskalem świadomość zorientowałem się, że lewe ramie nadaje się na śmietnik :( To musiało być soczyste P*********cie!
krzywa korba deore
Kupiłem więc tanio nową korbę Deore FC-M625 (2014) tym razem od razu w wersji 2 speed i przełożyłem swoje aluminiowe blaciki. Niestety na rockring zabrakło już miejsca. Delikanie zmieniła się linia łańcucha (50 > 48,8 mm) przez co zmniejszyły się przekosy łańcucha. Spadła też delikatnie waga kompletnej korby do 787gramów.
korba deore 24T 34T fc-m625

Aktualizacja 30.05.2015 - 9rz nadal żyje!

Napęd dziewięciorzędowy nadal żywy! Właśnie reinkarnuje się w nowej odsłonie ścieżkowca. Tym razem zmianie musiała ulec przednia przerzutka z racji ramy z mocowaniem typu Direct Mount. Póki co zamontowałem używaną X7 2x10 ale docelowo wpadnie coś lżejszego. Pojawił się tylko problem z ograniczoną regulacją tego typu przerzutek. Jak widać nawet opuszczona maksymalnie w dół nie sięga zbyt dobrze do blatu. 

x7 direct mount

Wynika to z faktu, że rama jest zaprojektowana pod korbę 24/38. Stwierdziłem, że nic nie stoi na przeszkodzie aby wymienić blat Zee na ciut większy 36T. 

 zee 36T

Wygląda i działa to znacznie lepiej (przynajmniej na stojaku). Łyda przez zimowe treningi większa, więc powinna dać radę. Zwłaszcza, że tak jak planowałem z tyłu wleciała większa kaseta 11-34. Więcej o niej przeczytacie w worklogu nowej maszyny.

Aktualizacja 08.06.2015 - ERROR!

Przejechałem kilkanaście pierwszych kilometrów na nowym zestawie i nie działa przód! Znaczy działa ale raz działa, raz nie działa, czyli... nie działa. Przeglądając katalogi SRAMa zauważyłem na zdjęciach, że przerzutka 2x10 przerzutce nie równa. Okazuje się, że SRAM wypuścił dwie wersje klatek/ pantografów!

Ja oczywiście nabyłem tę złą! :)

2x9 ds3

Powyżej przykład X0. Jest różnica?! Jest!!!

Aktualizacja 02.07.2015 - X0

Wygląda na to, że dopiero dziś udało się wyeliminować problem przedniej przerzutki Direct Mount. Zamontowałem bowiem poprawną wersję przerzutki (SRAM X0), czyli taką dedykowaną dla blatów z zakresu 36-38T. 

sram x0 direct mount 36/38

Dłuższy pantograf tej wersji przerzutki pozwala na pełną regulację wysokości, co pozwala na poprawne zgranie z korbą. Po skrupulatnym wyregulowaniu napęd na stojaku serwisowym chodzi jak wściekły. W weekend przetestuje go pod pełnym obciążeniem.

Aktualizacja 18.10.2015

Z początkiem października mój napęd 9s przeszedł do lamusa. Przy zmianie platformy na 29" kaseta 11-34 okazała się zbyt wąska jeżeli chodzi o zakres. Zdecyowałem się przeskoczyć napędy 10s i kupić nowy napęd 11s. Jedynym elementem z starego napędu jaki się ostał jest korba Deore z zębatkami 9s (36/24). O dziwo dogaduje się z znacznie węższym łańcuchem :)

Click me

2 komentarzy

 • Link do komentarza mmm 2015/02/07 20:30 napisane przez mmm

  Nie masz problemów z wrzuceniem z młynka na tę zębatką Zee? Ona jest chyba do napędu 1x i nie ma żadnych elementów wspomagających podnoszenie łańcucha... Jak to jest w praktyce? ;)

 • Link do komentarza ishi 2015/02/07 20:34 napisane przez ishi

  Absolutnie żadnych problemów! Pięknie wrzuca/zrzuca. To nie jest narrow-wide :)

Skomentuj